W miniony weekend, 14 września, już po raz trzynasty Polacy z Wędziagoły uczestniczyli w odbywającym się w Solecznikach Święcie Plonów „Dożynki 2025”.
Dożynki to wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy spotykają się, aby cieszyć się obfitymi plonami i wspólnotą. To święto, podczas którego rozbrzmiewają pieśni, wirują tancerze, unosi się zapach domowego chleba i ciast, a serca wypełnia wdzięczność za dary ziemi. Spotykają się tu sąsiedzi, przyjaciele i rodziny – wszyscy, którzy pragną dzielić się radością, obecnością i wspólnie tworzyć niezapomnianą atmosferę.
Najważniejsze, że w rejonie solecznickim już od 22 lat kultywowane są tradycje – wdzięczność za bochen chleba, wspólne modlitwy i miłość do ziemi.

W niedzielny poranek, 7 września, w kościele pw. Trójcy w Wędziagole została odprawiona Msza Święta z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę dla wszystkich uczestników II rajdu „Ponary – Katyń” polskich motocyklistów „Stowarzyszenie Kocham Polskę”.
Wśród nich byli także nasi wieloletni przyjaciele. 15 sierpnia uczestniczyli oni w odpustach Matki Boskiej Zielnej w Wędziagole, modlili się wspólnie z miejscowymi Polakami i wzięli udział w tradycyjnym dorocznym spotkaniu rodaków. Dla uczniów Niedzielnej Szkółki Języka Polskiego przywieźli upominki, a także wieńce i znicze. Poprosili, aby podczas pierwszej lekcji nowego roku szkolnego uczniowie złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach zasłużonych dla naszej ziemi Polaków – oddając w ten sposób cześć ich pamięci. Pamięć historyczna to święty i zaszczytny obowiązek.

4.1. „Republika wędziagolska“
W omawianym okresie problematyka stosunków litewsko-polskich była niezwykle aktualna w życiu publicznym społeczeństwa. Zjawisko to wywoływało nie tylko publiczne i ciągłe dyskusje, ale także dotykało wrażliwie małe społeczności. Często odbijało się to na interesach indywidualnych, tworząc konflikty i napięcia między poszczególnymi mieszkańcami. Moderny litewski narratyw narodowy, ukształtowany w latach 1918–1940, skierowany szczególnie przeciw polskiej mniejszości narodowej, nie powstał jedynie w wyniku okupacji Wilna w 1919 r. Dyskurs ten rozwijał się stopniowo, gdy na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w procesach tworzenia nowoczesnych narodów, świadomość tożsamości „Polaka” przechodziła różne kryzysy.232

W ciągu całego tygodnia przed świętem Polacy z Wędziagoły intensywnie pracowali: porządkowali i ozdabiali kościół pw. Świętej Trójcy, przygotowując się do wielkiego odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej – oraz do tradycyjnego spotkania rodaków i przyjaciół w Wędziagole.
15 sierpnia, w piątek, uroczystości rozpoczęły się poranną Mszą Świętą w języku polskim, którą celebrował proboszcz parafii wędziagolskiej ks. Tomas Trečiokas. Podczas Mszy Świętej pieśniami ku czci Matki Bożej – Najświętszej Maryi Panny – chwalił chór „Bałłada” z Wileńszczyzny (kier. Teresa Kołtan). Po Mszy Świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Oddając cześć Panu obecnemu w Najświętszym Sakramencie, dziewczęta z Niedzielnej szkółki języka polskiego sypały kwiaty.

Odpustowe święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Matki Boskiej Zielnej w Wędziagole odbędzie się w piątek, 15 sierpnia:
9.00 – Msza Św. w języku polskim.
Po nabożeństwie – wspólna procesja Eucharystyczna dookoła kościoła.
10.00 – Msza Św. w języku litewskim.
Podczas Liturgii Mszy św. śpiewać będzie zespoł „Ballada“ (kier. Teresa Kołtan).
Honorowe gości: zespół „Ballada“ (kier. Teresa Kołtan) (Wileńszczyzna), XIII Motocyklowy Rajd Ponary – Pamiętamy (Polska), popularny wykonawca ziemi Trockiej Dariusz Niedźwiecki.
12.00 – Tradycyjne coroczne spotkanie rodaków odbędzie się w „Babtų baras“ (Mokyklos g.12, Babtai)
Serdecznie zapraszamy!

Zabytkowy (Lipnicki) kościół św. Anny w Skarulach co roku pod koniec lipca gromadzi byłych parafian i pielgrzymów na odpust ku czci św. Anny. Jest on jedynym świadectwem, że duch Skarul nadal tu żyje. Nasi przyjaciele – patrioci ziemi skarulskiej – zawsze pamiętają o Polakach z Wędziagoły i serdecznie zapraszają ich na ten odpust.
Pielęgnują oni dawną tradycję naszego kraju, według której mieszkańcy sąsiednich parafii mieli obowiązek i zaszczyt zapraszać krewnych, znajomych oraz gości na odpusty odbywające się w ich parafiach. W ten sposób, razem z innymi wiernymi i pielgrzymami, donośnie i wspólnie, poprzez pieśni i modlitwy, oddawali chwałę Stwórcy i Jego świętym.

W minioną niedzielę w Wędziagole odbyły się uroczystości upamiętniające 130. rocznicę śmierci Eugenjusza Edwarda Artura Miłosza – uczestnika powstania styczniowego, adiutanta dowódcy powstańców Zygmunta Sierakowskiego, dziadka laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza, szanowanego człowieka tego kraju, patrioty i polskiego szlachcica.
Od wczesnego rana do kościoła pw. Świętej Trójcy w Wędziagole przybywali mieszkańcy oraz goście – rodacy z Polski, Wilna, Kowna i okolicznych miejscowości. O godzinie 9.00 została odprawiona Msza Święta w intencji duszy Eugenjusza Edwarda Artura Miłosza oraz wszystkich zmarłych z jego rodu, patriotów tego kraju, którzy spoczywają na starym cmentarzu przykościelnym.

Przedstawiamy starannie zebrane materiały z badań historycznych Grety Vainaitė, magistrantki Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Dowiadujemy się z nich, że już w 1919 roku Wędziagoła stała się centrum gminy i należała do powiatu kowieńskiego.
Najciekawsze jest to, że w ówczesnej gminie Wędziagoła dominowały dwie społecznoṥci narodowe – Polacy i Żydzi. Podobna sytuacja panowała również w sąsiedniej gminie Bobty. Potwierdzają to pierwsze wybory członków rady gminnej: przewodniczącym rady został wybrany Polak Bronisław Koczan, a jego zastępcą – Żyd Jakob Cheifec.
Pomimo zawirowań początku XX wieku, trudności gospodarczych i innych niesprzyjających warunków historycznych, komitet rady gminy Wędziagoła, składający się z 24 członków – głównie Polaków i przedstawicieli innych narodowości – wspólnymi siłami dążył do tworzenia lepszego i piękniejszego życia.

W niedzielę, 13 lipca, o godzinie 9:00 w kościele pw. Św. Trójcy w Wędziagole zostanie odprawiona Msza Święta w języku polskim w intencji upamiętnienia 130. rocznicy śmierci Eugenjusza Edwarda Artura Miłosza.
W modlitwie wspominać będziemy uczestnika powstania styczniowego z 1863 roku, adiutanta dowódcy powstania Zygmunta Sierakowskiego, dziadka laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza, szanowanego człowieka naszego kraju, patriotę i polskiego szlachcica – Eugenjusza Edwarda Artura Miłosza, a także innych zmarłych członków tego rodu. Podczas liturgii Mszy Świętej śpiewać będzie chór „Ojczyzna” z Polski.
Po Mszy Świętej wraz z gośćmi z Polski oddamy hołd uczestnikowi powstania styczniowego i polskiemu szlachcicowi Eugenjuszowi Edwardowi Arturowi Miłoszowi przy jego grobie na starym przykościelnym cmentarzu.
Po zakończeniu ceremonii zapraszamy na piknik, który odbędzie się na podwórzu domu przy ul. Kowieńskiej 83, wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Polski.
Serdecznie zapraszamy!
Polacy z Wędziagoły

Nasz kanał YouTube youtube

Ostatnie komentarze

  • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

    Henryk 05.01.2022 19:31
    Panie Ryszardzie,oraz Paniom i Vandziagole życzymy Szczęsliwego NowegoRoku.

    Czytaj więcej...

     
  • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

    Ego 05.01.2022 02:22
    Brawo Rysio, Zosia i Leonja

    Czytaj więcej...

     
  • Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

    Henryk 29.12.2021 18:27
    Drodzy nam Niestrudzeni Wędziagolscy opiekunowie polskości.Leonio, Zofio, Ryszardzie. Życzymy, z ...

    Czytaj więcej...

     
  • Wigilia z przyjaciółmi

    ego 22.12.2021 11:49
    Zdrowia i Łask Bożych

    Czytaj więcej...

     
  • Spotkanie opłatkowe ZPL w Wilnie

    ego 22.12.2021 11:48
    Zdrowych Świąt i dobrego Nowego Roku !

    Czytaj więcej...

Free Joomla! template by Age Themes