Wszystko się zaczęło w Wędziagole...

wilkiewDSCF425316 sierpnia, po odpuście Zielnej, na przykościelnym cmentarzu znów spotkaliśmy się z naszymi gośćmi z Niemiec – Zbigniewem i Angeliką Wilkiewiczami. Zbigniew Wilkiewicz jest prawnukiem uczestnika powstania 1863 roku Władysława Wilkiewicza, który się urodził i żył do wybuchu powstania w naszej parafii, we wsi Ibiany.

Władyslaw Wilkiewicz po powrocie z zesłania na Syberię zamieszkał na Podlasiu (Polska), tam zmarł i jest pochowany na przykoscielnym cmentarzu w Wyrozębach.  

Dzięki Opatrzności Bożej, stacji „Radio Wilno“, internetowi przed rokiem Zbigniew Wilkiewicz poznał prawnika, historyka, pracującego w Instytucie Literatury przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, dobrego przyjaciela wędziagolan dr Bogusława Niemirkę. To on rozsupłał, wyjaśnił złożoną historię życia, los powstańca 1863 roku Władysława Wilkiewicza, wskazał jego prawnukowi Litwę, parafię wędziagolską – kraj jego przodków, gdzie od wieków oni żyli, pracowali i bardzo ucierpieli. Ich rodzinna wieś Ibiany została spalona, ziemia zabrana, a oni wszyscy zesłani na Syberię.

Później, rozmawiając w Polskiej Bibliotece w Wędziagole, dowiedzieliśmy się, że rodzice Zbigniewa, prawnuka bohatera powstania 1863 roku Władysława Wilkiewicza przez wojenną zawieruchę zostali zarzuceni do Niemiec. Tam w 1953 roku, w mieście Kaizerslautern on się urodził.W Niemczech studiował filozofię, historię, slawistykę, zajmował się tłumaczeniami, napisał niejedną książkę. W ciągu ćwierćwiecza kierował Naukowym Instytutem Pedagogicznym, który rozlokował się nieopodal Bilefeldu (Niemcy). Zbigniew Wilkiewicz zna wiele języków obcych, uczy się i nawet już w pewnym stopniu zna język litewski.Wędziagolanie opowiedzieli mu o swoim życiu i działalności, nędznym bytowaniu w tej historycznej krainie – na Laudzie. Pokazaliśmy gościowi niemało historycznych materiałów jeszcze mu nieznanych i napomknień o jego przodkach w naszej parafii. Gość się cieszył, że jego wakacyjna podróż stała się bardzo ciekawą, treściwą i wzruszającą wyprawą naukową na Litwę, do Wędziagoły.

Ucieszyliśmy się, kiedy dowiedzieliśmy się, że naszemu gościowi podoba się twórczośc laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza, a szczególnie go zachwyca powieść „Dolina Issy“. Nasz gość i jego żona już zdążyli odwiedzić miejscowości związane z twórcą.Wędziagolanie podarowali gościowi swój kalendarz „Szlakiem poety Czesława Miłosza“. Byliśmy mile zdzdiwieni, kiedyśmy się dowiedzieli, że żona Zbigniewa Angelika ma zamiar przetłumaczyć powieść „W dolinie Issy“ z języka polskiego na niemiecki. Niemieckie tłumaczenie tej powieści już, prawda, jest, ale zdaniem Angeliki potrzebne jest bardziej doskonałe tłumaczenie tego niepowtarzalnego utworu. Teraz, po odwiedzeniu Wędziagoły, pobycie w miejscowościach związanych z poetą, przy pomocy swego męża z pewnością ten pomysł zrealizuje. Obiecaliśmy wspólnie z naszym przyjacielem dr Bogusławem Niemirką na różne sposoby pomagać nadal szukać śladów tej rodziny na Litwie i nie tylko...

 • DSCF4224
 • DSCF4226
 • DSCF4238
 • DSCF4241
 • DSCF4251
 • DSCF4253
 • DSCF4256
 • DSCF4257
 • DSCF4260
 • DSCF4265
 • DSCF4267
 
Ryszard Jankowski

Nasz kanał YouTube youtube

Nasi przyjaciele

logo l24 PL 180x150logo kurier 180
logo ltl 180

logo volskis 180

Katalikų renginiai

Ostatnie komentarze

 • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

  Henryk 05.01.2022 19:31
  Panie Ryszardzie,oraz Paniom i Vandziagole życzymy Szczęsliwego NowegoRoku.

  Czytaj więcej...

   
 • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

  Ego 05.01.2022 02:22
  Brawo Rysio, Zosia i Leonja

  Czytaj więcej...

   
 • Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

  Henryk 29.12.2021 18:27
  Drodzy nam Niestrudzeni Wędziagolscy opiekunowie polskości.Leonio, Zofio, Ryszardzie. Życzymy, z ...

  Czytaj więcej...

   
 • Wigilia z przyjaciółmi

  ego 22.12.2021 11:49
  Zdrowia i Łask Bożych

  Czytaj więcej...

   
 • Spotkanie opłatkowe ZPL w Wilnie

  ego 22.12.2021 11:48
  Zdrowych Świąt i dobrego Nowego Roku !

  Czytaj więcej...

Free Joomla! template by Age Themes