Uroczysty weekend w Wędziagole

W ostatnią niedzielę maja w Wędziagole obchodzono odpust ku czci Najświętszej Trójcy w miejscowym kościele parafialnym. Uroczystość ta jest obchodzona każdego roku w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego i należy do najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła.
Najświętsza Trójca (łac. Trinitas) w chrześcijaństwie oznacza jednego Boga w trzech Osobach – Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Świętego. Tę prawdę wiary wyraża dobrze znana każdemu chrześcijaninowi formuła modlitwy: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.
Polacy z ziemi wędziagolskiej od pokoleń są dumni ze swojej wyjątkowej świątyni, noszącej zaszczytne wezwanie Świętej Trójcy.

Dlatego też uroczystości odpustowe co roku gromadzą liczne grono wiernych i rodaków na wspólnej modlitwie oraz spotkaniu we wspólnocie.
Po zakończeniu uroczystej liturgii uczniowie Niedzielnej Szkółki Języka Polskiego w Wędziagole zgromadzili się w Polskiej Bibliotece w Wędziagole, aby świętować zakończenie roku szkolnego. Przy wspólnym stole, zastawionym poczęstunkiem, uczestnicy spotkania rozmawiali, dzielili się doświadczeniami zdobytymi w ciągu minionego roku nauki, wspominali pokonane trudności oraz osiągnięte sukcesy. Uczniowie opowiadali również o planach na wakacje, marzyli o nowych podróżach i przyszłych przygodach.
Zapytani, czy po wakacjach chcieliby kontynuować naukę w Niedzielnej Szkółce Języka Polskiego, wszyscy zgodnie potwierdzili, że bardzo dobrze się tu czują i z niecierpliwością czekają na powrót, aby zdobywać nową wiedzę.
W trakcie świętowania do drzwi biblioteki zapukali niespodziewani, ale zawsze mile widziani goście. Odwiedzili nas starzy i dobrzy przyjaciele z Pomorza – prezes stowarzyszenia Traugutt.org, Jacek Świs, wraz ze swoimi współpracownikami i wolontariuszami. Goście dołączyli do uczestników spotkania, a wysłuchawszy marzeń młodych uczniów, obiecali ufundować im wycieczkę edukacyjno-poznawczą do Wilna. Pozostało jedynie wspólnie ustalić termin oraz szczegóły organizacyjne wyjazdu. Gdy ma się prawdziwych przyjaciół, nawet najśmielsze marzenia potrafią spełniać się niczym za sprawą cudu.
A był to tylko jeden z wielu pięknych momentów, jakie przyniosła ostatnia niedziela maja. Podczas wspólnego świętowania uroczystości Najświętszej Trójcy w gronie rodaków w Wędziagole nie zabrakło ani poczucia wspólnoty, ani serdecznych emocji, ani szczerej radości z bycia razem.

  • 20260531_113321
  • 20260531_113346
  • 20260531_113348
  • 20260531_120334
  • 20260531_120406
  • 20260531_120411
  • 20260531_130356
  • 20260531_130459
  • DSC09251

Ryszard Jankowski

Nasz kanał YouTube youtube

Ostatnie komentarze

  • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

    Henryk 05.01.2022 19:31
    Panie Ryszardzie,oraz Paniom i Vandziagole życzymy Szczęsliwego NowegoRoku.

    Czytaj więcej...

     
  • Dokonując przeglądu wykonanych prac, planujemy nowe...

    Ego 05.01.2022 02:22
    Brawo Rysio, Zosia i Leonja

    Czytaj więcej...

     
  • Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

    Henryk 29.12.2021 18:27
    Drodzy nam Niestrudzeni Wędziagolscy opiekunowie polskości.Leonio, Zofio, Ryszardzie. Życzymy, z ...

    Czytaj więcej...

     
  • Wigilia z przyjaciółmi

    ego 22.12.2021 11:49
    Zdrowia i Łask Bożych

    Czytaj więcej...

     
  • Spotkanie opłatkowe ZPL w Wilnie

    ego 22.12.2021 11:48
    Zdrowych Świąt i dobrego Nowego Roku !

    Czytaj więcej...

Free Joomla! template by Age Themes